Yükleniyor...

Adım adım Visual Studio 2008 için JQuery kod tamamlama anlatımı

Nette gezinirken İlker Çakır arkadaşımızın sayfasında Visual Studio 2008 için JQuery Kod tamamlama eklentisi (jQuery Intellisense for VS 2008)  olduğundan haberdar oldum.  http://ilkercakir.blogspot.com/2009/01/visual-studio-2008-iin-jquery-kod.html

Arkadaşımızın anlatımı ve vermiş olduğu kaynakları inceleyerek bu işin nasıl yapıldığını birçok yeni başlayan arkadaşın kullanımına sunmak için detaylı bir şekilde anlatmaya karar verdim. Bu işlem VS2008 Express sürümü içinde geçerlidir.

İlk olarak bu işi kendi sistemimde uygulayarak Visual Studio içinde JQuery kod yazmanın kolaylığına eriştim. Ve işte sonuç:

Resimlerde de gördüğünüz üzere bir JQuery komutu yazdığınızda otomatik olarak seçim yapmanız için kullanılabilir kodlar listelenmektedir.  Bu kolaylığı sizde kendi kodlamalarınızda kullanmak isterseniz o halde başlayalım?

1- Visual Studio 2008 SP1 gerekli
Jquery visual studio eklentisini kurabilmek için bilgisayarınızda Visual Studio 2008 Servis Pack 1 kurulu olması gerekmektedir.  Kurulu olan VS2008 programının SP1 olup olmadığını bilmiyorsanız Program Ekle/Kaldır içerisine girerek SP1 olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Program Ekle/Kaldır alanına gittiğinizde karşılaştığınız görüntü yukarda ki resimde belirtilen alandaki gibi ise ilk aşamayı geçmişsiniz demektir.

Bilgisayarınızda kurulu olan VS2008 SP1 değilse http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=27673c47-b3b5-4c67-bd99-84e525b5ce61&displaylang=en adresinden programı indirerek kurabilirsiniz.

2- jQuery Intellisense for VS 2008 eklentisi gerekli
Microsoft?un sitesinde dağıtılan VS90SP1-KB958502-x86.exe eklentisini aşağıdaki adresten indirerek kurunuz
http://code.msdn.microsoft.com/KB958502/Release/ProjectReleases.aspx?ReleaseId=1736


Eklenti sayfasının ekran görüntüsü

3- JQuery ve jQuery-vsdoc.js dosyası gerekli
Sayfalarımızda JQuery kullanmak için sayfamıza dahil ettiğimiz Js dosyası (tam sürüm) ile aynı versiyon için ?vsdoc.js ve jquerynin min (sıkıştırılmış) jquery js dosyasını jquerinin resmi sitesinden indirmek için

http://docs.jquery.com/Downloading_jQuery

adresine gidiyoruz.  İndireceğimiz dosyalar aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilmiştir.

ben bu yazıyı yazarken ekrandada görüldüğü üzere son sürüm olarak jquery 1.4.4.js yayınlanmaktadır. Ancak VS2008 için gerekli olan ?vsdoc.js dosyası 1.4.1 sürümü için dağıtılmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken sayfamıza eklediğimiz jquery js dosyası ile Visual studio için indirdiğimiz dosyanın aynı sürüme ait olması gerekmektedir. Sayfaya dahil ettiğimiz dosya 1.4.4 sürümü iken visual strudio eklentisi için indirdiğimiz dosya 1.4.1 sürümü olduğunda otomatik tamamlama çalışmayacaktır.

Resimde rakamlarla belirttiğim 3 adet dosya bulunmaktadır. Bunlardan 1 numaralı olan yeşil çerçeveli dosya uygulamamızı server?a atarken sayfaların daha hızlı yüklenmesi için sitemize dâhil edeceğimiz sıkıştırılmış jquery dosyasıdır. 2 ve 3 numaralı kırmızı çerçeve içine alınmış dosyalar ise VS2008 de kod tamamlamak için gerekli olan dosyalarımızdır.

4- Uygulama
Artık VS2008 eklentimizi indirerek kurulumumuzu yaptığımıza ve gerekli jquery dosyalarımızı indirdiğimize göre ilk uygulamamızı yapabiliriz.

Bunun için Visual Studio programını açıp yeni bir proje oluşturuyoruz. Daha sonrasında oluşturduğumuz projenin bulunduğu klasöre giderek indirmiş olduğumuz jquery dosyalarını bir klasör içine atıyoruz.  Ben JS klasörüne attım
JS/ jquery-1.4.1.js
JS/ jquery-1.4.1-vsdoc.js

Daha sonrasında JQuery kodları yazacağımız sayfaya jquery-1.4.1.js dosyasını 1 ve 2 nolu resimdeki kodlarda eklendiği gibi sayfaya dâhil ederek kod yazmaya başladığımızda artık jquery kodlarının da otomatik tamamlanabileceğini görüyoruz.

pdf Bu Yazıyı PDF olarak İndir


JQuery JQuery kod tamamlama Visual Studio 2008 jQuery Intellisense
Kaynak: Notlarım

Yorum Yaz


Yorumlar